Informacja dla osób ze szczególnymi potrzebami
Siedziba Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu (KPP) znajduje się przy ulicy Konfederacji Tatrzańskiej 1a. Nad wejściem głównym do budynku znajduje się duży napis POLICJA, z lewej strony wejścia głównego tablica z pełną nazwą jednostki. Po prawej stronie na zewnętrznej ścianie budynku znajduje się tabliczka z numerem i nazwą ulicy. Obok znajduje się winda dla osób z niepełnosprawnością, w tym osób poruszających się na wózku. Bezpośrednio przed windą wyznaczone jest jedno miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością.
Drzwi prowadzące do komendy są przeszklone, automatycznie otwierane, nie posiadają oznaczeń. Po lewej stronie drzwi znajduje się domofon. Na podwyższony parter budynku prowadzą schody z oznaczoną krawędzią stopni, poprzez zmianę faktury. Po lewej stronie schodów znajduje się poręcz, a na końcu schodów na wprost drzwi otwierane samodzielnie. W holu po prawej stronie znajduje się wejście do windy dla osób z niepełnosprawnością, na wprost winda prowadząca na pietra budynku, a po lewej stronie znajdują się drzwi z napisem RECEPCJA, samodzielnie otwierane prowadzące do recepcji i poczekalni.
W recepcji na wprost znajduje się punkt obsługi interesantów. Personel powiadamia telefonicznie osobę o oczekującym interesancie. Personel recepcji nie posiada przeszkolenia w zakresie języka migowego. Po prawej stronie punktu obsługi interesantów znajduje okienko całodobowego Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. W przypadku braku osoby w recepcji o pomoc w załatwieniu sprawy można zwrócić się do funkcjonariusza pełniącego służbę na stanowisku zastępcy dyżurnego. Po prawej stronie w holu recepcji znajduje się toaleta dla interesantów, a także toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową, w tym dla osób poruszających się na wózku.
Interesanci nie poruszają się samodzielnie po obiekcie, odbierani są z recepcji i poruszają się po terenie KPP w obecności funkcjonariusza lub pracownika cywilnego Policji (osoby wprowadzającej).
Interesanci mogą być obsłużeni w pokoju przyjęć interesantów, który znajduje się w recepcji po lewej stronie punktu obsługi interesantów. Dostęp do pomieszczenia jest dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózku.
Do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
W okolicy budynku nie ma urządzeń dźwiękowych naprowadzających osoby niewidome i słabowidzące.
Przejście do dalszej części obiektu zabezpieczone jest drzwiami, które otwierają tylko osoby do tego upoważnione. W budynku jest winda i oznaczenia numeracji pięter. Oznaczenia w alfabecie Braille'a znajdują się jedynie na przyciskach w windzie prowadzącej na wyższe piętra. Dźwięk w windzie w formie komunikatu głosowego informuje, na którym piętrze znajduje się winda.
W budynku nie ma szczegółowych informacji o rozkładzie pomieszczeń z uwagi na fakt funkcjonowania stref bezpieczeństwa.
Alternatywnym sposobem bezpośredniego kontaktu z policjantem w celu złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, wniosku o ściganie sprawcy wykroczenia lub przestępstwa albo też kontaktu z dzielnicowym jest przyjazd policjanta do miejsca zamieszkania lub innego miejsca wskazanego przez osobę niepełnosprawną. W tym celu należy skontaktować się z oficerem dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu pod numer telefonu 47 83 46 400 lub przesłać e-mail: dyzurni@nowy-targ.policja.gov.pl. Potrzebę taką można również zgłosić za pośrednictwem koordynatora do spraw dostępności, którym jest aspirant Sabina Iskrzycka, telefon stacjonarny 47 83 46 414, e-mail: sabina.iskrzycka@now-targ.policja.gov.pl
Numer telefonu 112
Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej.
Numer 112 służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia.
Dla wiadomości SMS dla osób niesłyszących w województwie Małopolskim został uruchomiony nr 728 112 112
ZASADY KORZYSTANIA Z TELEFONU ALARMOWEGO „728 112 112” PRZEZ OSOBY NIESŁYSZĄCE:
Podczas zgłaszania (wysłania sms’a) na numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego w wiadomości należy:
- Być w bezpiecznym dla siebie miejscu,
- Napisać na początku SMS’a:
- jestem osobą niesłyszącą,
- podać adres zdarzenia. Powiat, gminę, miejscowość, ulicę oraz nr domu lub mieszkania. Należy również podać numer klatki w bloku oraz piętro na którym doszło do zdarzenia.
- napisać: co się stało (krótka informacja),
- podać ilość osób poszkodowanych (jeżeli ktoś poza osobą zgłaszającą)
- wskazać ewentualnie która służba jest potrzebna
- podać swoje imię i nazwisko
- Czekać na zwrotnego SMS’a z CPR, potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia
- Czekać na służbę ratunkową w zgłoszonym i bezpiecznym miejscu.
Niesłyszący i niedosłyszący petenci Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu oraz osoby mające trudności w komunikowaniu się mają możliwość skorzystać z pomocy biegłego sądowego tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika – osoby przybranej podczas załatwiania swoich spraw w naszym urzędzie. Usługa tłumacza jest bezpłatna dla osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.).
INFORMUJEMY:
- Osoby uprawnione – osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się - są zobowiązane zgłosić chęć skorzystania ze świadczenia ze wskazaniem wybrane metody komunikowania się, co najmniej 3 dni robocze przed planowaną wizytą w urzędzie, Z WYŁĄCZENIEM SYTUACJI NAGŁYCH, kontaktując się
z Komendantem Powiatowym Policji w Nowym Targu przesyłając wypełniony formularz dostepny w załączniku na adres e-mail:
sekretariat@nowy-targ.policja.gov.pl
bądź:
a) pocztą lub osobiście złożyć:
- w Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu, ul. Konfederacji Tatrzańskiej 1a, 34-400 Nowy Targ
- w Komisariacie Policji w Rabce Zdrój, ul. Podhalańskiej 50, 34-700 Rabka Zdrój
- w Komisariacie Policji w Szczawnicy, ul. Skotnicka 77, 34-460 Szczawnica
- w Komisariacie Policji w Jabłonce, Plac Dworcowy 2, 34-480 Jabłonka
- w Komisariacie Policji w Czarnym Dunajcu, ul. Kamieniec Dolny 54, 34-470 Czarny Dunajec
- w Posterunku Policji w Łapszach Niżnych, ul. Jana Pawła II 20, 34-440 Łapsze Niżne
c) telefonicznie (przy pomocy osoby uprawnionej, członka rodziny):
- do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu: 47 83 46 400 (dyżurny jednostki), 47 83 46 486 (Wydział dw. z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu), 47 83 46 456 (Wydział dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu), 47 83 46 434 (Zespół ds. Wykroczeń)
- do Komisariatu Policji w Rabce Zdroju: 47 83 46 750 faks: 47 83 46 755
- do Komisariatu Policji w Szczawnicy: 47 83 46 700 faks: 47 83 46 705
- do Komisariatu Policji w Jabłonce: 47 83 46 650 faks: 47 83 46 655
- do Komisariatu Policji w Czarnym Dunajcu: 47 83 46 600 faks: 47 83 46 605
- do Posterunku Policji w Łapszach Niżnych: 47 83 46 800 faks: 47 83 46 805
d) faksem na nr 47 83 46 425 (przesyłając wypełniony formularz znajdujący się na tej stronie);
- Organ administracji publicznej, w przypadku braku możliwości realizacji świadczenia zawiadamia wraz z uzasadnieniem osobę uprawnioną, wyznaczając możliwy termin realizacji świadczenia lub wskazując na inną formę realizacji uprawnień określonych w Ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 roku o języku migowym i innych środkach komunikowania się.
Na stronie internetowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego umieszczono szczegółówe informacje dotyczące działania numeru alarmowego 112 wraz z instruktażem w formie filmu z tłumnaczem języka migowego
http://muw.pl/default.aspx?page=112_wideo
Koordynator ds. zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu
Funkcję koordynatora ds. zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami pełni:
Pełnomocnik Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Targu ds. Ochrony Praw Człowieka – starszy aspirant Sabina Iskrzycka nr. tel. 47 83 46 414
Pliki do pobrania
-
Formularz zgłoszenia
Data publikacji 26.08.2023 11:33(docx 13.84 KB)
-
Tekst łatwy do czytania i rozumienia ETR-załącznik
Data publikacji 28.08.2023 09:52(docx 993.53 KB)